Jak wybrać opony zimowe do samochodu - porady i opinie profesjonalistów

Co roku przed nadejściem zimy każdy zmotoryzowany (który nie posiada jeszcze nowego kompletu opon zimowych), zastanawia się jakie opony samochodowe kupić. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać opony zimowe do samochodu, jakie są ich rodzaje i popularne marki. 

Cechy opon zimowych

Opony to jeden z podstawowych i stałych kosztów utrzymania samochodu. Ale czym są zimowe opony samochodowe i jakie opony wybrać? Opony zimowe są specjalnie zaprojektowane do użytku w zimnych porach roku, kiedy temperatury nie przekraczają +6°C.

Wielu kierowców uważa, że główną cechą odróżniającą opony zimowe od letnich jest bieżnik i kolce. W rzeczywistości nie jest to ich główna różnica. Głównym parametrem jest skład chemiczny gumy, która jest w stanie wytrzymać pewien zakres wahań temperatury.

Przemysł oponiarski rozwija się każdego roku, unowocześniając i ulepszając skład chemiczny gumy. Producenci opon często przeprowadzają testy opon zimowych, aby unowocześnić i poprawić ich jakość, zwiększając tym samym bezpieczeństwo jazdy zimą. Zapoznanie się z typami opon zimowych dostępnych obecnie na rynku pomoże każdemu kierowcy zrozumieć, jaką oponę zimową wybrać.

Rodzaje dostępnych opon zimowych

Wybór opon zimowych powinien być dobrze przemyślany i dokonany przed pierwszymi mrozami i opadami śniegu. Aby zrozumieć, jak wybrać odpowiednie opony zimowe do swojego samochodu, należy przede wszystkim poznać ich różne rodzaje. Opony zimowe można podzielić na trzy rodzaje:

Studded. Głównym zadaniem kołków jest kruszenie lodu i śniegu. Ćwieki występują w dwóch rodzajach: okrągłe i kwadratowe. Opony kolcowane doskonale sprawdzają się na oblodzonych i zaśnieżonych nawierzchniach.
Non-stick (opony cierne). Opony cierne są idealne na śnieżne, ciepłe zimy, jazdę w błocie pośniegowym i błocie. Ich główną funkcją jest zapewnienie najlepszej przyczepności podczas opadów deszczu lub śniegu.

Skandynawskie. Ten rodzaj gumy przeznaczony jest do eksploatacji samochodu w silnie zaśnieżonym i mroźnym klimacie.
Dlatego wybierając opony zimowe należy wziąć pod uwagę warunki klimatyczne, w jakich samochód będzie użytkowany. Ponadto, jeśli chodzi o wybór gumy zimowej, to jak mówi przysłowie "latem na sanki gotowe", lepiej kupować opony latem, bo ceny będą przyjemne. Teraz powinniśmy omówić każdy typ bardziej szczegółowo.

Główne cechy gumy kolcowanej, zalety i wady

Opony kolcowane powinny być używane wyłącznie na oblodzonych i zaśnieżonych drogach - jazda po gołym asfalcie znacznie skróci ich żywotność. A podczas ostrego hamowania możesz stracić wszystkie kolce. Ma to również negatywny wpływ na nawierzchnię drogi, zwiększając wielokrotnie stopień zużycia i szybkość, z jaką asfalt staje się niezdatny do użytku.

Przed użyciem opon z kolcami należy je dotoczyć. Zasady docierania są następujące: przez pierwsze 500 do 1000 km należy jechać nie wyżej niż 80 km/h na prędkościomierzu i unikać gwałtownego hamowania. Faza docierania pozwala kolcom na doskonalenie swoich umiejętności i zapewnia pewną przyczepność do bieżnika opony. Zalety stosowania opon z kolcami są następujące:

  • Droga hamowania. Liczne testy wykazały, że droga hamowania na lodzie jest krótsza w przypadku opon kolcowanych, co znacznie zmniejsza ryzyko kolizji.
  • Uchwyt. Doskonała przyczepność w warunkach śnieżnych, nawet przy grubym lodzie.

Oprócz zalet wyboru opon kolcowanych, istnieje również szereg wad, które przedstawiono poniżej:

  • Komfort. Ze względu na hałas powodowany przez kolce zmniejsza się komfort jazdy.
  • Zużycie paliwa. Stosowanie takich opon nieznacznie, ale jednak zwiększa zużycie paliwa.
  • Warunki drogowe. Jazda po suchym lub mokrym asfalcie znacznie wydłuża drogę hamowania i zmniejsza odporność samochodu na poślizg.

Charakterystyka opon ciernych, wady i zalety

Zimowe opony cierne należy dobierać w zależności od warunków klimatycznych, w których pojazd będzie użytkowany. Głównym zadaniem tego typu opon jest zapewnienie najlepszej przyczepności na mokrych lub ośnieżonych drogach.

Główną cechą wyróżniającą przy wyborze tego typu opon jest sieć rowków odprowadzających wodę w bieżniku opony oraz wysoka przyczepność do podłoża. Ogromny asortyment marek producentów, jaką gumę najlepiej kupić, to pytanie, przed którym staje każdy kierowca. Przy wyborze zimowych opon ciernych, oprócz marki producenta, należy zwrócić szczególną uwagę na rzeźbę bieżnika.

Zgodnie z przeprowadzonymi testami i pozytywnymi opiniami właścicieli samochodów, opona o zorientowanej rzeźbie bieżnika znacznie lepiej odprowadza wodę i błoto z koła. Teraz warto opowiedzieć o zaletach stosowania tego typu opon:

  • Wydajność. Doskonałe osiągi na mokrych i suchych nawierzchniach.
  • Komfort. Niski poziom hałasu spowodowany jazdą na oponach ciernych zwiększa komfort jazdy.
  • Nawierzchnia drogi. Jazda na tych oponach nie powoduje uszkodzenia nawierzchni drogi.

Oprócz zalet jest jedna wada przy wyborze opon ciernych - nie nadają się do jazdy po oblodzonych drogach, więc samochód będzie trudny do kierowania.

Charakterystyka opon skandynawskich

Opony skandynawskie są przeznaczone do jazdy po drogach z dużym obciążeniem śniegiem. W regionach, gdzie występuje dużo śniegu, należy kupić opony skandynawskie na zimę. Oprócz doskonałej przyczepności w warunkach śnieżnych, opinie właścicieli samochodów świadczą o bardzo dobrych osiągach tej opony. Zalety i wady stosowania opon skandynawskich są takie same jak w przypadku opon ciernych.

Jakie gumy zimowe wybrać (kolcowane, nie kolcowane lub skandynawskie), pytanie, które zależy od wielu czynników: warunki klimatyczne, w których do jazdy samochodem, styl jazdy kierowcy, prędkości i innych. Nie ma więc jednej odpowiedzi na pytanie, które opony są lepsze. Zanim wybierzesz komplet opon samochodowych na zimę, powinieneś zwrócić uwagę na następujące czynniki. Istnieją pewne ogólne zalecenia dotyczące opon, które zostaną omówione poniżej.

Kilka drobnych zaleceń przy wyborze opon zimowych

Przed wyborem opon zimowych warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami. Na ośnieżonych i oblodzonych drogach najlepiej wybrać bardziej miękkie opony. Można też jeździć po gołym asfalcie, ale będzie się on szybciej zużywał, dlatego lepiej na takiej nawierzchni jeździć na twardej gumie.

Samodzielnie raczej trudno jest określić ten czynnik poprzez dotyk, pomóc może sprzedawca-konsultant lub można uzyskać informacje o konkretnym modelu czytając opinie klientów w Internecie.

Praktyka pokazuje, że opony z asymetrycznym wzorem bieżnika są bardziej efektywne podczas jazdy zimą. Najważniejsze jest, aby prawidłowo zamontować oponę zgodnie z oznaczeniami na niej umieszczonymi. Po zamontowaniu opony, znak wyrównania musi znajdować się w pobliżu zaworu. Stosując się do tych drobnych wskazówek przy wyborze kompletu nowych opon, kierowca zapewni bezpieczeństwo sobie i swojemu samochodowi podczas jazdy zimą.

Ryzyko związane z zakupem opon używanych

Ponieważ koszt nowego kompletu opon zimowych nie jest finansowo tani, niektórzy właściciele samochodów próbują zaoszczędzić pieniądze, kupując opony używane. Mimo całkiem dobrego wyglądu opony używane nie zachowują właściwości, które były w nie pierwotnie wbudowane. Z pewnością można wybrać oponę dobrej jakości, ale decyzja o jej zakupie lub nie, jak również ryzyko związane z konsekwencjami, pozostają w gestii jednostki.

Z reguły żywotność opon zimowych wynosi od 2 do 4 sezonów, przy czym nie można z całą pewnością stwierdzić, ile tysięcy kilometrów poprzedni właściciel przejechał na używanych oponach. Lepiej nie oszczędzać i kupić nowy zestaw. Kierowcy często wybierają opony, zakładając, że będą one służyć przez całe życie, a kupując opony używane, nie ma gwarancji ich żywotności.

Ważne kwestie przy wyborze opon zimowych

To, jaką markę opon wybrać, jest kwestią dość skomplikowaną i kontrowersyjną, bo ilu ludzi - tyle opinii. Przy wyborze opon zimowych należy kierować się kilkoma kryteriami:

  • producenta;
  • wiek danego modelu;
  • planowany przebieg.

Przed wyborem opon zimowych warto zwrócić uwagę na te kryteria, które powinny być omówione bardziej szczegółowo.

 

Autor