JAK PRAWIDŁOWO PRZECHOWYWAĆ OPONY W DOMU

Biorąc pod uwagę cechy klimatyczne różnych regionów Ukrainy, większość kierowców używa opon sezonowych - letnich lub zimowych. Wraz ze zmianą pory roku samochód jest "przeostrzany", a stare opony trafiają do garażu, przechowalni lub innego miejsca. Sezonowe przechowywanie opon musi odbywać się w sposób odpowiedzialny.

Jeśli nie zachowasz optymalnych warunków do utrzymania opon w dobrym stanie, będziesz musiał je wymienić dopiero po jednym sezonie. Najlepiej powierzyć opony profesjonalnej przechowalni, ale można również zachować ich właściwości w domu.

JAKIE SĄ NIEWŁAŚCIWE MIEJSCA DO PRZECHOWYWANIA OPON?

  • Niedopuszczalne lokalizacje obejmują:
  •  Nieogrzewany garaż;
  •  Niedomknięty balkon;
  •  klatka schodowa lub nieogrzewany wspólny korytarz między mieszkaniami.


Oprócz przestrzeni magazynowej należy wziąć pod uwagę szereg innych kryteriów.

Ważne warunki przechowywania opon samochodowych

  •  temperatura;
  •  poziom wilgotności w pomieszczeniu;
  •  położenie opon;
  •  brak szkodliwych oparów.

PRZYGOTOWANIE OPON SEZONOWYCH DO PRZECHOWYWANIA

Właściwe przechowywanie opon zaczyna się od przygotowania. Należy to zrobić w następujący sposób

 Oczyść bieżnik z brudu i drobnych kamieni, które się w nim osadziły. Po wyczyszczeniu felgę należy dokładnie wysuszyć.

 Pokryć oponę środkiem ochronnym. Jeśli planujesz przechowywać tylko oponę bez obręczy, jej powierzchnię należy posmarować środkiem konserwującym. Jeżeli koła mają być składowane jako kompletna jednostka, tzn. z obręczą, to stalowa obudowa musi być również pokryta środkiem ochronnym. Nasmarować wszystkie elementy koła, w tym gwinty szpilek i śruby.

 Oznacz oponę tak, aby można ją było od razu zamontować. Zrób znak, aby wskazać miejsce, w którym koło zostało zamontowane.

 Zmniejszyć ciśnienie. Na koniec należy spuścić z opony powietrze o około 50%.

Po przygotowaniu można umieścić opony w pomieszczeniach zamkniętych. 

GDZIE MOŻNA PRZECHOWYWAĆ OPONY SEZONOWE

Nie ma znaczenia, czy przechowujesz opony zimowe czy letnie. Jeśli zamierzasz samemu zająć się tym problemem, te opcje są odpowiednie jako miejsca do przechowywania:

 W mieszkaniu. Jeśli Twoje mieszkanie lub dom ma przestronne pomieszczenie do przechowywania, przestrzeń jest wspaniała. Przed założeniem opon należy upewnić się, że w spiżarni nie ma gorącego powietrza z kuchni lub pary wodnej z łazienki. Najlepiej jest wcześniej zapakować każdą oponę w plastikową torbę. Z czasem ciepłe temperatury spowodują, że guma zacznie uwalniać nagromadzone substancje toksyczne. Worki zapobiegną ich rozproszeniu po całym pomieszczeniu.

 W garażu. Dwa warunki to suchy, ogrzewany garaż i opony nie są umieszczone w pobliżu kaloryfera lub innego źródła ciepła. Jeśli w garażu znajdują się regały, lepiej jest układać każdą oponę na osobnej półce.

 Na oszklonym balkonie. Balkon musi być ogrzewany i dlatego potrzebne jest dodatkowe urządzenie grzewcze. Ważne jest, aby nie wystawiać opon na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ spowoduje to ich pęknięcie. Dlatego najlepiej umieszczać je w pokrowcach ochronnych.

 W piwnicy. Podobnie jak w przypadku balkonu czy garażu, nie każda piwnica nadaje się do tego celu. Pomieszczenie musi być suche. Jeśli z łatwością można wyczuć zapach wilgoci, miejsce nie jest odpowiednie. Potrzebna będzie również grzałka wewnątrz, aby utrzymać optymalną temperaturę.

Lokalizacja jest zadbana. Teraz należy upewnić się, że spełnione są warunki, które sprawiają, że sezonowe przechowywanie opon jest bezpieczne.

WARUNKI PRZECHOWYWANIA OPON SAMOCHODOWYCH

Omówiliśmy je już pokrótce. Teraz przejdziemy do nieco bardziej szczegółowych informacji:

 Zakres temperatur. Temperatura w pomieszczeniu powinna być utrzymywana na poziomie 15-25°C.

 Poziom wilgotności. Upewnij się, że poziom wilgotności nie przekracza 75%. Normalny zakres wynosi 50-75%. Zalecamy zakup higrometru do pomiaru wilgotności.

 Położenie opon. Należy zwrócić uwagę na obecność lub brak obręczy. Obręcze magazynowe z gumą można układać w stosy lub zawieszać pionowo. Umieszczanie opon z felgami na podłodze w pozycji pionowej nie jest zalecane. Odwrotnie jest w przypadku kół bez obręczy. Układanie lub wieszanie nie jest dla Ciebie opcją. Obie metody mogą spowodować deformację kół. Zawieszone opony ulegają szczególnie silnej deformacji w punkcie mocowania. Najlepiej, aby były one umieszczone w pozycji pionowej, tzn. jedna za drugą, w miarę możliwości na stojaku. Co 2-3 tygodnie należy obrócić opony o ok. 20-25°.

 Brak szkodliwych oparów. Miejsce składowania musi być wolne od chemikaliów, oparów itp.

 

Autor