Jaki jest okres trwałości opon samochodowych?

Przed zakupem nowego kompletu opon samochodowych, każdy kierowca zadaje sobie wiele pytań: jaki jest okres trwałości opon, warunki przechowywania, okres eksploatacji i tak dalej. Ten artykuł odpowie na te i inne pytania oraz pomoże poznać szereg czynników wpływających na żywotność opon samochodowych.

Czy opony mają datę ważności?

Czy istnieje termin przydatności do użycia opon samochodowych? To pytanie zadaje sobie chyba każdy kierowca przed zakupem nowego kompletu opon. Niewątpliwie opony, jak każdy produkt wytworzony przez człowieka, podlegają procesowi starzenia się. Nawet jeśli leżą one po prostu w magazynach, z czasem guma pęka i odkształca się. Jaka jest więc rzeczywista żywotność opon samochodowych? Jest kilka czynników, które pozwalają odpowiedzieć na to pytanie:

  • Warunki przechowywania. Jak długo guma była przechowywana i czy warunki przechowywania były zgodne z wymaganiami;
  • data produkcji;
  • jak długo opony były użytkowane.

Poniżej znajduje się lista głównych czynników wpływających na żywotność opon. Powinniśmy teraz przyjrzeć się bliżej każdemu z nich.

Okres trwałości i warunki przechowywania opon

Zgodnie z GOST, standardowy okres przechowywania opon w magazynie wynosi 5 lat. Nie oznacza to jednak, że po zakończeniu okresu przechowywania opona nie nadaje się już do użytku. Kierowca zastrzega sobie prawo do oceny przydatności. Zazwyczaj opony nie są przechowywane przez tak długi okres czasu i są albo wyprzedawane, albo oddawane do recyklingu, albo po prostu wystawiane na sprzedaż po obniżonej cenie.

Nawet po upływie pięcioletniego okresu przechowywania opony mogą być nadal używane, o ile przestrzegane są następujące warunki przechowywania:

  • przestrzegane są środki ostrożności;
  • przestronne, zaciemnione pomieszczenia;
  • nie narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych;
  • wilgotność. Wartość ta nie może przekraczać 80%;
  • temperatura musi zawierać się w przedziale od +10°C do +20°C, a dopuszczalny zakres wynosi od -30°C do +35°C.

Kolejny ważny szczegół przy przechowywaniu opon: nie należy ich długo układać w stosy, lecz od czasu do czasu przesuwać lub przynajmniej odwracać do góry nogami.

Data produkcji

Żywotność opony ma również bezpośredni wpływ na datę jej produkcji. Nie jest trudno dowiedzieć się, kiedy dana opona została wyprodukowana, wystarczy spojrzeć na czterocyfrowy numer umieszczony w małym owalu obok nazwy marki. Na przykład, jeśli oznaczony jest numerem 3116, to dwie pierwsze cyfry oznaczają numer tygodnia, a dwie kolejne rok produkcji.

Jeśli więc na oponie widnieje np. numer 2211, oznacza to, że została ona wyprodukowana w 2011 roku i jej zakup nie jest zalecany. Chyba że sprzedawca oferuje duży rabat, ale wybór, czy kupić, czy nie, należy do kierowcy.

Okres użytkowania opon

Okres eksploatacji opony waha się od 6 do 10 lat. W miarę jazdy bieżnik opony ulega zużyciu i opona nie może spełniać swojej podstawowej funkcji. Prawo przewiduje, że jazda na oponach bez opon jest karana wysoką grzywną. Oprócz kary pieniężnej, prowadzenie pojazdu z łysymi oponami staje się niebezpieczne i może powodować wiele problemów.


W trakcie użytkowania opony pojawiają się następujące problemy:

  • łuszcząca się guma;
  • nacięcia i pęknięcia;
  • przekłucia i pęcherze.

Problemy te mogą być spowodowane nieodpowiednią jakością opon, a także mogą być związane z charakterystyką jazdy pojazdu. Przestrzegając zasad ruchu drogowego oraz optymalnych warunków jazdy i eksploatacji, kierowca może przedłużyć żywotność opony.

Okres eksploatacji opon kolcowanych jest nieco krótszy. Średnio, 10 do 15 % kolców jest traconych w sezonie. Wartości te są podane dla spokojnego stylu jazdy; jeśli kierowca lubi ostre manewry, żywotność opony znacznie się zmniejsza.

Czynniki zwiększające zużycie opon

Na żywotność opon wpływa również szereg dodatkowych czynników, które zwiększają ich zużycie. Należą do nich następujące elementy:

  • Styl i prędkość jazdy. Ciągła jazda z dużymi prędkościami i nagłe manewry zwiększają zużycie opon; samochody z cichszą jazdą mają dłuższą żywotność;
  • Nawierzchnia drogi. Ważna jest również jakość nawierzchni drogi.
  • Temperatura asfaltu. Wysokie temperatury nawierzchni asfaltowej znacznie zwiększają zużycie opon.
  • Rozmiar opon samochodów osobowych. Opony o szerokim profilu zwiększają tarcie na zakrętach, co ma negatywny wpływ na żywotność opony.
  • Wymienić w odpowiednim czasie. Aby zapobiec zużyciu opon, należy je wymieniać w odstępach sezonowych.

Tak więc, raczej trudno jest powiedzieć na pewno, jaki jest okres trwałości opony, ponieważ wiele zależy od sposobu jazdy i innych ważnych czynników. Niektórym kierowcom komplet opon może wystarczyć na 8 lat, innym na nie więcej niż trzy.

Autor